Limfa – tai balkšvas organizmo skystis, esantis limfinėje sistemoje. Limfinę sistemą sudaro limfa, limfiniai kapiliarai ir limfagyslės, limfmazgiai, užkrūčio liauka, tonzilės ir blužnis. Limfinė sistema – tai neatsiejama tiek kraujotakos, tiek imuniteto dalis.
Bene kiekvienas nors truputį supranta, kas yra kraujotaka, žino šį tą apie kraują ir kraujagysles. Tačiau apie limfą, limfagysles žinome ir susimąstome kur kas mažiau. Skystis, iš kraujo plazmos perėjęs pro kapiliarų sieneles, tampa tarpląsteliniu skysčiu, „skalaujančiu“ audinius, reguliuojančiu homeostazę (pH, elektrolitų balansą, riebalų ir kitų maisto medžiagų apykaitą ir t.t). Šis skystis taip pat surenka ir pašalina toksinus, medžiagų apykaitos produktus, negyvas ląsteles, o kai kuriais atvejais ir užkratą iš audinių. Taip tarpląstelinis skystis tampa limfa, kuri susirenka į limfinius kapiliarus, o vėliau į limfagysles, kuriomis nešamas į limfmazgius, kur tarsi muitinėje yra „patikrinamas“ ir apvalomas, bei grąžinamas atgal į veninę kraujotaką. Kitaip tariant, limfinė sistema – tai organizmo „drenavimo“ sistema.
Limfa teka iš apačios aukštyn, šį tekėjimą limfagyslėse stimuliuoja limfagyslių lygieji raumenys, jose esantys vožtuvai, skersaruožių raumenų judesiai bei aplinkinių audinių judesiai (širdies veikla, žarnų peristaltika, kvėpavimo judesiai, stambių kraujagyslių pulsacija). Limfos tekėjimą reguliuoja genetiniai faktoriai, hormonai, neurotransmiteriai. Limfos tėkmė gali sulėtėti ir suvartojant nepakankamą kiekį skysčių.
Limfa labai svarbi riebalų apykaitoje – ypač jų transporte iš virškinamojo trakto į audinius. Įrodyta, jog sutrikus limfos apytakai tam tikrose zonose, jose didėja ir riebalų kaupimasis. O kai kurių autorių teigimu, limfos apytakos sutrikimai susiję ir su nutukimu bei metaboliniu sindromu.
Kas sukelia limfostazę?
Limfos nutekėjimas gali sutrikti dėl mechaninių kliūčių – auglių, išorinės kompresijos, po įvairių operacijų. Tokiu atveju pasireiškia lokali limfostazė, pavyzdžiui, vienos galūnės tinimas, apimties didėjimas. Tokiu atveju reikėtų išsamaus medicininio ištyrimo, priežasties nustatymo ir, jei įmanoma, pašalinimo.
Tačiau kartais net nesant akivaizdžios obstrukcijos, galimas bendras limfos tėkmės sulėtėjimas. Jo priežastys – hormonų disbalansas, sėdimas darbas, nejudrus gyvenimo būdas, stresas, nesubalansuota mityba, vyresnis amžius, nutukimas ir t.t.
Kai limfos apytaka sulėtėja, limfa su visais toksinais bei metabolitais užsilieka ir kaupiasi audiniuose. Tokiu atveju blokuojami imuniteto procesai, sukeliamas lėtinis, nekontroliuojamas audinių uždegimas, audiniai paburksta, o riebalai, užuot išnešiojami „deginimui“, kaupiasi riebaliniame audinyje. Laikui bėgant, vystosi audinių fibrozė, jie tampa kieti, grublėti, didėja jų apimtys. Taigi limfos sąstovis glaudžiai susijęs su nutukimu, celiulitu, o kai kurių šaltinių teigimu, net onkologinėmis ligomis ir ateroskleroze.
Audiniuose besikaupiantys skysčiai sukelia nuovargį, sunkumą galūnėse, paburkimą, patinimą, net raumenų silpnumą, skausmus, o norintys sulieknėti susiduria su iššūkiais – svorio numesti niekaip nepavyksta tiek dėl skysčių sankaupos, tiek dėl to, jog riebalų metabolitai nepašalinami iš organizmo.
Ką daryti?
Deja, dar nėra sukurto vaisto, kuris paskatintų limfos tekėjimą. Kaip ir daugumos kitų sutrikimų atveju, čia svarbu normalaus svorio palaikymas, subalansuota mityba. Kadangi limfagyslių judesiai ir limfos drenažas priklauso nuo raumenų judesių, labai svarbu fizinis aktyvumas ir sportas.
Kartu taikomos ir itin veiksmingos mechaninės priemonės – specialūs limfodrenažiniai masažai rankomis ar presoterapijos aparatais. Patyręs specialistas įvertins limfos sąstovio laipsnį, galimą priežastį bei rekomenduos tinkamiausią gydymo būdą. Tai gali būti švelnus drenuojantis masažas rankomis, kelių masažo metodikų derinys ar po rankinio masažo sekanti apratinė presoterapija. Lengvesniais atvejais užtenka tik aparatinės presoterapijos. Maksimaliam rezultatui pasiekti reikia vidutiniškai 6-10 procedūrų, tačiau dažnam klientui, kenčiančiam nuo limfos apytakos sulėtėjimo, palaikomosios procedūros reikalingos periodiškai, bent kas 1-4 savaites.
Limfodrenažo procedūros nerekomenduojamos, jei yra odos infekciniai susirgimai masažuojamoje vietoje, įtariant trombozę, taip pat jei yra ryškus obstrukcijos sukeltas lokalus limfos nutekėjimo sutrikimas. Tokiu atveju rekomenduojama šalinti obstrukciją sukėlusią priežastį chirurginiu ar kitu būdu.
Limfinė sistema – itin svarbi, tik, deja, kiek nuvertinta ir dar nepakankamai ištyrinėta mūsų organizmo dalis. Geras limfos nutekėjimas labai svarbus ne tik norint palaikyti gerą viso organizmo sveikatą, atsikratyti skausmų, raumenų silpnumo, sumažinti onkologinių ligų, aterosklerozės riziką, bet ir metant svorį, norint sumažinti celiulitą, riebalų sankaupas.
Pastebėjote lokalias riebalų sankaupas, tinsta kojos, vargina kojų nuovargis ar celiulitas? Galbūt šią problemą visai paprastai galima išspręsti limfodrenažinių masažų pagalba!