Šiuo metu madingas, jau ir nuvalkiotas terminas „anti-aging“. Tai – jaunystės, jaunatvės išsaugojimas, senėjimo procesų (pri)stabdymas, amžiaus tėkmės požymių slopinimas.
Dauguma girdėjo šį žodžių junginį, tačiau, kiek pastebėjau, šis terminas suprantamas taip: pasidaryti veido patempimą, įsidėti krūtų implantus, na dar naudoti skambiu „anti-aging“ vardu papuoštus veido kremus. Tai dažnai primena kažkur girdėtą anekdotą – anksčiau buvau jauna ir graži, o dabar tik graži.
Iš tikrųjų anti-aging yra platus ir sudėtingas mokslas. Pasaulyje įsikūrę didžiuliai mokslinių tyrimų centrai, tyrinėjantys senėjimo procesus, senatvės ligas, ankstyvą jų diagnostiką, gydymą ir prevenciją. Šis mokslas apima ir regeneracinę, reprodukcinę mediciną. Anti-aging tiria tokias sudėtingas ateities technologijas, kaip kamieninių ląstelių terapija, organų klonavimas, nanotechnologijos, genų inžinerija. Galbūt tai – medicinos ateitis. Bet ir šiandien turime daugybę mokslinių rekomendacijų, kaip ne tik užmaskuoti amžiaus ženklus, bet iš tikrųjų pristabdyti senėjimo procesus.
Tai – integralus požiūris. Kaip atpažinti faktorius, kurie greitina senėjimą? Kaip tuos faktorius koreguoti? Kaip maitintis, kaip judėti, kad ilgiau išliktume jauni? Kaip apsisaugoti nuo lėtinių, su amžiumi susijusių ligų? Kaip jas gydyti? Kaip išsaugoti reprodukcinės sistemos sveikatą? Ar padėtų pakaitinė hormonų terapija? Kaip susitvarkyti savo psichologinę būseną? Ir tik po to – kas padėtų atrodyti jauniau?
Integralus požiūris žvelgia į sudėtingus žmogaus sluoksnius, kurie vienas su kitu sąveikauja, vienas nuo kito priklausomi. Rezultatą pasiekti, senėjimą pristabdyti galima tik veikiant kompleksiškai, neignoruojant nei vienos svarbios mūsų detalės.
Mes, moterys, dažnai susifokusuojame ties kokiu nors vienu erzinančiu dalyku savo kūne – viena gilia (arba nelabai) raukšlele ant kaktos, staiga išryškėjusiu celiulitu ar kitais trūkumais, kuriuos visais įmanomais būdais stengiamės uždangstyti. Būtent čia ir atsiranda problema, kuomet dėmesį sutelkiame į vieną problemą ir būdus ją panaikinti, tačiau visiškai neatsižvelgiame į tos problemos priežastis. Pavyzdžiui, išsausėjo oda – užsitepiau kelis drėkinančius kremus. Tam kartui padėjo, o ir šiaip kremai naudingi odai, tačiau gražiai bei sveikai odai būtinas ir pakankamas vandens kiekis organizme, vitaminai ar kitos medžiagos, gaunamos iš subalansuotos mitybos. Galiausiai ir tikrąjį amžių išduoda ne vienas kitas pokytis veide, bet ir visas kūnas – rankų oda, bendra savijauta, raumenų tonusas ir daug smulkių dėlionės detalių.
Tad koks mūsų anti-aging receptas? Vieno ir užtikrinto, deja, neturime, tačiau žinome, kad pirmiausia atsakymų ieškoti reikia viduje – mityboje, psichologinėje sveikatoje, ligų prevencijoje, o tai matysis ir išorėje. Na o tuomet dėlionę užbaigti – gražiausius bruožus paryškinti, o nepatinkančias vietas paslėpti – palikime estetinės medicinos profesionalams.