APIE RAUKŠLES IR JŲ LYGINIMĄ

Veido raukšlės – vienas iš pagrindinių išorinių senėjimo proceso išdavikų, todėl mes ne veltui stengiamės visaip su jomis susidoroti, paslėpti ir užkirsti kelią naujų atsiradimui.

Norint kuo efektyvesnės raukšlių atsiradimo prevencijos ir gydymo, svarbu suprasti, kaip jos atsiranda ir kas sąlygoja jų gilėjimą.

Visas raukšlių formavimosi priežastis galima suskirstyti į dvi pagrindines kategorijas – išoriniai veiksniai ir mimikos. Pagal tai išskiriamos dviejų pagrindinių tipų raukšlės: mimikos ir statinės.

Mimikos raukšlės pradeda formuotis dar jaunystėje, po oda susitraukinėjant mimikos raumenims. Iš pradžių jos pastebimos tik tada, kai raumenys susitraukę (juokiantis, pykstant, nustebus, susirūpinus ir t.t.). Vėliau oda iš lėto praranda savo elastingumą, ir laikinos raukšlės pamažu tampa nuolatinėmis. Be to, kai kurie mimikos raumenys būna nuolat nevalingai susitraukę, taip sukurdami nuolat „pikto“ ar „nustebusio“ žmogaus įvaizdį. Taip dėl individualių kiekvieno žmogaus savybių formuojasi unikalus „raukšlių žemėlapis“.

Vykstant senėjimo procesui, oda plonėja, praranda elastingumą,  papildomai prarandamas ir poodinis sluoksnis. Prie šių veiksnių pridėjus dar ir nuolatinio sunkio jėgos veikimo faktorių,  veido oda pamažu tįsta žemyn, nukąra. Kodėl?  Senstant, taip pat veikiant ultravioletiniams spinduliams bei kitiems žalingiems veiksniams, suyra jungtys, palaikančios elastino ir kolageno skaidulų struktūrą. Oda ilgainiui tampa nebe tokia elastinga ir, veikiant mimikos raumenims, žemės traukos jėgai bei kitiems fizikiniams faktoriams, atsiranda nuolatinės, statinės raukšlės.

Yra įvairių metodų raukšlių atsiradimo prevencijai ir gydymui, jų taikymas priklauso nuo raukšlių prigimties, gylio bei indivdualių odos savybių.

  • Estetinėje dermatologijoje botulino toksinas dažniausiai naudojamas mimikos raukšlių korekcijai ir prevencijai.
  • Hialurono rūgšties užpildai tinka tiek nedidelėms, tiek gilesnėms statinėms raukšlėms koreguoti. Hialurono rūgšties užpildai dar ir drėkina, jaunina odą, skatina jos regeneraciją.
  • Lazerio, radiodažnio principu veikiantys prietaisai skatina kolageno sintezę, regeneraciją, todėl ne tik atjaunina odą, bet ir puikiai tinka odos senėjimo profilaktikai.
  • Reguliarios kosmetologinės procedūros, veido masažai – ne tik individualioms odos problemoms spręsti, bet ir senėjimo profilaktikai.
  • Raukšlių atsiradimui ženklią įtaką daro ir UV spinduliai bei tokie žalingi veiksniai kaip rūkymas, stresas, netinkama odos priežiūra, aplinkos užterštumas. Todėl savaime suprantama, kad odos drėkinimas, aukštos kokybės kremai, serumai bei kitos išorinio naudojimo priemonės, taip pat apsauginiai kremai nuo saulės, turėtų būti kasdienės odos priežiūros dalis.
  • Vėlgi, geriausių rezultatų galima pasiekti taikant kompleksinį požiūrį: pradedant sveika gyvensena, žalingų įpročių atsisakymu, saugantis nuo saulės bei kitų kenksmingų veksnių, bei taikant individualiai parinktas, kombinuotas estetikos priemones.

Raukšlių bei senėjimo profilaktika reikėtų užsiimti dar sąlyginai jauname amžiuje, kuomet mimikos raukšlės dar tik pradeda gilėti. Tuomet net ir paprastos, neinvazinės ar mažai invazinės priemonės veiks geriau, jų poveikis laikysis ilgiau. Kuomet raukšlių labai daug, jos gilios, stebuklo galima tikėtis nebent iš plastikos chirurgų.